حیوانات و محیط زیست

حیوانات و محیط زیست

بدون شک گسترش شهرها و تجاوز به قلمرو حیوانات، شکار تفریحی و حتی کشتن حیوانات (چه عمدی با رویکرد حیوان آزاری و چه به دلیل ترس از ابتلا به بیماریهای مشترک) باعث آسیب‌های جدی به محیط زیست شده است.

در این میان حیواناتی از جمله سگ و گربه قربانیان تراز اول زندگی شهری هستند و اغلب آنها را میتوان در حیابان‌ها، مخروبه‌ها، کنار بزرگراه‌ها یا جاده‌ها، زیر پل‌ها و … دید که به دنبال لقمه ای غذا پرسه می‌زنند، از دید انسانها منشا آلودگی هستند و کمتر کسی پیدا می‌شود که به فکر رفع گرسنگی آنها یا درمان کردن زخمهایشان باشد. این در حالی است که حیوانات به‌ عنوان شاخصی برای تعیین سلامت محیط‌ زیست یک منطقه به حساب می‌آیند به همین دلیل هم حفظ و حمایت از آنها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال ترکیه از جمله کشورهای مسلمانی است که در زمینه زندگی مسالمت‌آمیز حیوانات در محیط زیست شهری بسیار موفق عمل کرده و با قلاده‌گذاری حیوانات خیابانی، واکسیناسیون، عقیم‌سازی‌های اصولی، غذارسانی، درمان حیوانات آسیب‌دیده به دنبال راه‌اندازی خطوط اورژانس حیوانات و … شرایط زندگی‌شان را در کنار انسان‌ها مهیا نموده است. البته نقش پررنگ کمک‌های مردمی و انجمن‌های خیریه حیوانات را در کنار سازمان‌های دولتی نباید نادیده گرفت. لازم به ذکر است که ما در خیریه حیوانات ( iranian_animal_rights  –  Animal rights IRAN ) تلاش میکنیم  با سودهای حاصل از فروش بخش فروشگاه و یا با کمک گرفتن از نیروهای داوطلب و مردمی برخی از این رنج ها را از روش هایی همچون درمان، فرهنگسازی اقشار مختلف جامعه، واگذاری رایگان حیوانات و پیداکردن سرپرست برای حیوانات رها شده، حیوانات بی سرپرست و یا بد سرپرست تا جاییکه میتوانیم این موارد را مرتفع سازیم.

بنابراین از شهرداری‌ها و سازمان محیط زیست انتظار میرود با بررسی و پیاده‌سازی الگوهای صحیح و موفق منطبق با فرهنگ ایرانی اسلامی ضمن فرهنگسازی، شرایط امنی را برای زندگی حیوانات در محیط‌های شهری فراهم کنند تا هر روز شاهد صحنه‌های دلخراش آزار و اذیت و مرگ این مخلوقات بی‌پناه نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

مشاوره آنلاین در واتس اپ

× مشاور امروز خانم فرحی آنلاین است بفرمایید