اندام‌‌های چاپی به جای حیوانات آزمایشگاهی

یک شرکت فعال در حوزه ساخت چاپگر سه بعدی، با همکاری مرکز عالی فناوری‌ نانو سرطان در دانشگاه آکسفورد در حال ساخت زیست‌چاپگری است که بتواند اندام‌های بدن را تولید کند، این اندام‌ها برای مطالعات دارویی، عملکردی بهتر ازحیوانات آزمایشگاهی دارند.

شرکت آمریکایی آتر (Aether) که درحوزه چاپگر سه بعدی فعالیت دارد، اخیرا همکاری مشترکی با مرکزعالی فناوری‌ نانو سرطان در دانشگاه آکسفورد آغاز کرده است تا روی فناوری جدید کار کنند و آزمون‌های حیوانی را در تحقیقات پزشکی کنار گذارد. در صورتی که این همکاری به سرانجام برسد، شرکت آتر واحد بتا زیست‌چاپگر را تحویل مرکز عالی سرطان خواهد داد تا در تحقیقات نانوپزشکی و مدل‌سازی سیلیکو (slico) مورد استفاده قرار گیرد.

این محصول که با نام آتر ۱ ساخته می‌شود، برای تأیید نتایج به دست آمده از شبیه‌سازی انجام شده در سیلیکو با سلول‌های مجازی انجام می‌شود، برای این کار نتایج با بخش‌های تولید شده توسط زیست‌چاپگر زیستی مقایسه می‌شود تا مشخص شود نتایج مدل‌سازی چقدر روی اندام‌های چاپ شده مطابقت دارد. شرکت آتر علاوه بر تأمین نیاز این مرکز، روی توسعه بیشتر این محصول کار می‌کند تا با اعمال تغییراتی، نیازهای سایر سازمان‌ها را در این بخش برآورده سازد، رایان فرانکس، مدیرعامل شرکت آتر،در این زمینه گفت: این محصول قادر است اندامی ایجاد کند که شبیه به بدن انسان عمل می‌کند و نتایج مطالعات دارویی و پزشکی روی این اندام‌ها بهتر از نتایج به دست آمده از حیوانات است.

وی بیان کرد: این محصول کاملا در مسیر کاهش یا حذف آزمایش های حیوانی است، از نظر اخلاقی نیز این کار بهتر بوده و همچنین سرعت کشف و ارائه داروها را نیز افزایش می‌دهد، مزیت دیگر این کار آن است که ایمنی آزمون‌های انسانی نیز افزایش می‌یابد.

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.