وجود ۱۰ قلاده پلنگ در تهران / جزئیات تصادف قطار با پلنگ در فیروزکوه

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به آمار تعداد پلنگ در شهرستان فیروزکوه استان تهران گفت: بیش از ۱۰ قلاده پلنگ در منطقه فیروزکوه استان تهران زیست می‌کنند که متاسفانه یک قلاده از این پلنگ‌‌ها در اثر برخورد با قطار تلف شد.

 

پلنگ

نقی میرزا کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره جزئیات تلف شدن یک قلاده پلنگ در منطقه فیروزکوه استان تهران اظهار کرد: شامگاه گذشته یک قلاده پلنگ در خط مرزی شکار ممنوع منطقه “کاوه‌ ده” شهرستان فیروزکوه استان تهران بر اثر برخورد با قطار باربری جان خود را از دست داد.

وی ادامه داد: پلنگ تلف شده به خاطر نبود دید کافی و زمانی که قصد عبور از ریل راه‌آهن را داشته در حدود ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه با قطار باربری برخورد می‌کند و بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: عوامل راه‌آهن نیز لاشه پلنگ تلف شده را به پاسگاه محیط‌‌بانی و اداره شهرستان تحویل دادند تا بعد از طی مراحلی برای بررسی بیشتر به سازمان محیط زیست تحویل داده شود که قطعاً علت همان تصادف شامگاه گذشته بوده است.

به گفته میرزا کریمی، منطقه شکار ممنوع کاوه ده فیروزکوه بالاترین جمعیت حیات وحش، کل و میش استان تهران را در خود جای داده و تعدادی پلنگ نیز در این منطقه وسیع مشاهده شده است.

وی افزود: با توجه به گزارشات منتشر شده و دوربین‌های تله‌ای، یکی از غنی‌ترین مناطق از لحاظ جمعیت پلنگ در منطقه فیروزکوه قرار دارد که بر همین اساس اداره کل محیط زیست استان تهران پیشنهاد داده تا سازمان محیط زیست برای ارتقا منطقه شکار ممنوع کاوه ده به پناهگاه حیات وحش اقدام کند و این منطقه با این برنامه‌ریزی ارتقا یابد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، منطقه کاوه ده را یکی از زیستگاههای ارزشمند کشور دانست و گفت: متاسفانه یک قلاده از پلنگ‌‌ها که گونه‌های ارزشمندی محسوب می‌شوند شامگاه گذشته براثر برخورد با قطار تلف شد که امیدواریم حوادثی از این دست تکرار نشود.

میرزا کریمی درباره اینکه چه راهکاری برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی وجود دارد یا خیر گفت: خط راه‌آهن تهران ـ فیروزکوه از سالهای گذشته از خط مرزی منطقه شکار ممنوع کاوه ده می‌گذرد و این اتفاق نیز فقط یک حادثه بوده است؛ بعید می‌دانیم راهکاری برای این مسئله وجود داشته باشد.

وی درباره میزان جمعیت حیات وحش در منطقه شکار ممنوع کاوه ده اظهار کرد: بنابر گزارش‌ها و پیش‌بینی‌‌ها بیش از ۱۰ قلاده پلنگ در منطقه فیروزکوه، پشت کوه، ارجمند و شکار ممنوع کاوه ده وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: فیروزکوه از لحاظ حیات وحش و جمعیت پلنگ یکی از غنی‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود.

میرزا کریمی اظهار کرد: اتفاقات و تلفات در این حوزه، طبیعی محسوب می‌شود و راهکاری برای اینکه چنین اتفاقاتی نیافتد، وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: خط راه‌آهن هم از حاشیه منطقه عبور می‌کند و از داخل منطقه شکار ممنوع کاوه ده نیست که بخواهیم در پی راهکارهایی همانند پل یا زیرگذر باشیم.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *