نجات خرس نحیف باغ وحش گراش

خرس نحیف از باغ وحش گراش نجات یافت

نگاهی به تصاویر این خرس در سال ۹۳ پیش از انتقال به باغ وحش گراش حکایت از زندگی دردناک این گونه ارزشمند بومی در یکی از به‌اصطلاح باغ وحش‌های کشور دارد و نمونه‌ای بارز از آزار حیوانات را در این مراکز به‌نمایش می‌گذارد.

خرس سیرجان

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، خرس قهوه‌ای باغ وحش سیمرغ گراش که شرایط اسفبار نگهداری از آن در یک قفس دومتری بارها مورد اعتراض قرار گرفته بود و تصاویر هفته گذشته‌اش، واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به‌همراه داشت، صبح امروز از باغ وحش گراش در استان فارس به باغ وحش سیرجان در استان کرمان منتقل شد.

شهره مطلع، فعال محیط زیست استان فارس، با ابراز تأسف از وضعیت ظاهری این خرس نر ۱۰ساله به تسنیم می‌گوید: سالهاست، وضعیت نامناسب نگهداری از این خرس را به اطلاع مسئولان محیط زیست استان فارس رسانده و در رسانه‌ها مطرح کرده‌ایم اما ترتیب اثری برای بهبود اوضاع این حیوان و سایر گونه‌های این باغ وحش داده نشد اما خوشبختانه،  پیگیریهای دکتر سعید محمودی در نخستین روزهای انتصابشان به‌عنوان مدیرکل محیط زیست فارس، به خارج شدن این خرس از قفس دومتری انجامید و مسئولان ستادی محیط زیست هم باغ وحش سیرجان را به‌عنوان جایگاه جدیدش انتخاب کردند.


باغ وحش سیمرغ گراش / استان فارس / دی ۱۳۹۶


باغ وحش سیمرغ گراش / استان فارس / اردیبهشت ۱۳۹۵

مطلع درباره جایگاه جدید این خرس قهوه‌ای می‌گوید: هرچند این جایگاه با ضوابط تعیین‌شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست فاصله دارد و شرایط ایده‌آلی برای این خرس فراهم نمی‌کند اما در مقایسه با شرایط قبلی و با در نظر گرفتن اینکه میان باغ وحش‌های متقاضی نگهداری از این خرس، شرایط تقریباً یکسان بود می‌توان گفت چاره دیگری جز انتخاب این باغ وحش وجود نداشته است.

وی ادامه می‌دهد: در استان فارس به‌جز باغ وحش شیراز و باغ وحش سیمرغ گراش خوشبختانه باغ وحش دیگری وجود ندارد. باغ وحش شیراز در حال بازسازی است و جایگاه اکثر حیوانات در آن رضایت‌بخش است و به‌نظر می‌رسد پس از پایان مراحل بازسازی بتواند مجوز بهره‌برداری دریافت کند. با توجه به موقعیت مکانی و مساحت گسترده این باغ وحش که به جذب بازدیدکننده و کسب درآمد منجر می‌شود می‌توان به آینده حیوانات در این مجموعه امیدوار بود و حتی از آن برای کمک به سازمان حفاظت محیط زیست در راستای نگهداری و بازپروری گونه‌های آسیب‌دیده حیات وحش کمک گرفت. اما باغ وحش گراش، با مساحتی کم و موقعیت مکانی نامناسب، قابلیت جذب بازدیدکننده و در نتیجه کسب درآمد لازم برای فراهم آوردن شرایط مناسب برای حیوانات را ندارد.

این فعال محیط زیست با تأکید بر اینکه جایگاه سایر گونه‌‌ها در باغ وحش سیمرغ گراش هم با ضوابط تعیین‌شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست همخوانی ندارد می‌گوید: فعالیت این باغ وحش هیچ توجیهی ندارد، نه به‌لحاظ محیط زیستی، نه به‌لحاظ آموزشی و نه به‌لحاظ گردشگری. این مرکز تنها حیوانات را در شرایطی نامناسب نگهداری می‌کند و ظاهراً منبع درآمدی به‌جز توله گرفتن از حیوانات، به‌ویژه سگ‌ها ندارد. وجود این مرکز حیوان‌آزاری، بی‌گمان لکه‌‌ای تاریک بر نام استان فارس است و امتیازی منفی در کارنامه سازمان حفاظت محیط زیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم، خرسی که امروز از باغ وحش سیمرغ گراش در جنوب استان فارس به باغ وحش سیرجان در استان کرمان انتقال یافت، پیش از انتقال به باغ وحش گراش، سالها به اجرای نمایش در سیرک مشغول بوده است. این خرس نر ۱۰ساله که شیمِل نام دارد به‌دنبال ممنوعیت به‌کارگیری حیوانات در سیرک‌های کشور،  اواخر سال ۹۳، از سیرک به باغ وحش گراش منتقل شد. نگاهی به تصاویر این خرس در سال ۹۳ پیش از انتقال به باغ وحش گراش حکایت از زندگی دردناک این گونه ارزشمند بومی در یکی از به‌اصطلاح، باغ وحش‌های کشور دارد و نمونه‌ای بارز از آزار حیوانات را در این مراکز به نمایش می‌گذارد، مراکزی که نه خود به باغ شباهتی دارند و نه موجوداتی که در قفس‌هایشان به‌اسارت کشیده‌اند نشانی از حیات وحش.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *