اگر حیوان خانگی دارید سنبل نخرید

بدون شک یکی از بهترین سنت‌های نوروزی ما ایرانی‌ها چیدن سفره هفت‌سین است. در چند سال اخیر کمپینی تحت عنوان «ماهی قرمز نخریم» راه افتاده تا افراد بدانند ماهی جایی در سفره هفت سین ندارد و نماد سال نوی چینی‌هاست (کمال الملک هم در تابلوی معروف «سفره هفت سین» تنگ ماهی نقاشی نکرده است)  و قطعا اگر خیلی‌ها بدانند سرنوشت ماهی‌هایی که تا لحظه سال تحویل خریداری نمیشوند جوی آب و آسفالت و سطل زباله است، از خرید ماهی قرمز خودداری میکنند تا این تجارت مرگ آور متوقف شود. در این میان یک نباید دیگر هم برای دارندگان حیوانات خانگی وجود دارد و آن خرید سنبل برای سفره هفتت سین است. باید بدانید برخی از گیاهان آپارتمانی می‌توانند باعث مسمومیت در حیواناتت خانگی شوند و سنبل یکی از آنها به حساب می‌آید. بخش اصلی سمی این گیاه پیاز آن است که حیوانات در صورت خوردن یا جویدن آن، علایمی همچون تحریکات دهان و مری و افزایش ترشح بزاق و استفراغ و اسهال نشان می‌دهند. البته شدت علایم بسته به میزان مصرف آنها متفاوت است اما بعضا میتواند باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ سگ و گربه و سایر پت ها شود.

دیفن باخیا

احتمالا این گیاه را بارها و بارها در مکان‌های مختلف دیده‌اید و شاید هم خودتان در آپارتمانتان یک گلدان دیفن باخیا دارید. یادتان باشد خوردن این گیاه توسط حیوانات خانگی سبب تحریکات و سوزش شدید دهان، افزایش ترشح بزاق، حالت تهوع و استفراغ و دشواری در بلع می‌شود و به شدت خطرناک است.

پنجه مریم

ریشه‌های این گیاه گل‌دار فصلی برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک است که در صورت خوردن سبب استفراغ شدید و حتی مرگ در آنها می‌شود.

آزالیا

این گیاه می‌تواند تاثیرات بسیار جدی روی حیوانات خانگی داشته باشند. خوردن حتی تعداد بسیار کمی از برگ‌های آزالیا می‌تواند سبب استفراغ، حالت تهوع و ترشح بسیار زیاد بزاق از دهان شود که در صورت عدم مراجعه سریع به دامپزشک، حیوان به کما رفته و ممکن است از بین برود.

خرزهره یا گیش

این گیاه به صورت درختچه در بیرون از خانه و در هوای آزاد مشاهده می‌شود و به این دلیل که همیشه سبز است و گل‌های لطیفی دارد، حسابی مشهور است در صورتی که بسیار سمی بوده و خوردن آن توسط حیوانات خانگی می‌تواند سبب استفراغ، کاهش ضربان قلب و حتی مرگ شود.

زنبق یا سوسن سفید

این گیاه انواع مختلفی دارد و از نظر تاثیر بر حیوانات خانگی به دو دسته با اثرات ملایم و اثرات خطرناک تقسیم می‌شود. علایم خفیف شامل تحریک و سوزش بافت دهان، زبان، حلق و مری است که افزایش خفیف ترشح بزاق دهان را به همراه دارد اما انواع خطرناک زنبق به ویژه سلامت گربه‌ها را تهدید میکند چون با خوردن حتی یک یا دو برگ این گیاه حیوان دچار مشکلات شدید کلیوی خواهد شد. پس اگر گربه خود را در حال خوردن این گیاه دیدید، بلافاصله او را به همراه تکه‌ای از گیاه نزد دامپزشک ببرید.

نرگس زرد

شاید شما هم مثل میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا عاشق گل نرگس باشید اما در صورت داشتن حیوان خانگی باید دور خرید آن به ویژه نرگس زرد را خط بکشید. این گیاه دارای لیکورین است؛ یک ماده شیمیایی قلیایی که باعث استفراغ شدید، اسهال و دردهای شکم و حتی تپش و آریتمی‌های قلبی و افت تنفس و فشار در حیوانات خانگی میشود.

زنبق کوهی

خوردن زنبق کوهی توسط حیوانات خانگی با بروز علایمی مثل استفراغ، اسهال، کاهش شدید ضربان قلب، آریتمی‌های شدید قلبی و حمله ناگهانی عصبی همراه است و سلامتشان را به شدت تهدید میکند.

نخل ساگو

این گیاه هم در آپارتمان‌ها به عنوان گیاه تزیینی نگهداری میشود و هم بیرون از خانه به وفور قابل مشاهده است. فراموش نکنید خوردن نخل ساگو چه بذر آن و چه برگ‌های آن سبب استفراغ، ادرار و مدفوع خونی، آسیب به معده و ناتوانی شدید کبد شده و میتواند مرگ حیوانات خانگی را رقم بزند.

آلوورا

تغییر رنگ ادرار، پریشانی، اسهال، استفراغ، تشنج ماهیچه‌ها، بی اشتهایی و مسمومیت شدید از جمله مهمترین علایمی است که در صورت خوردن آلوورا (چه ژل و چه برگ گیاه) در حیوانات خانگی بروز میکند. پس اگر سگ، گربه، همستر، خرگوش، پرنده یا هر حیوان خانگی دیگری در خانه دارید نمیتوانید آلوورا هم داشته باشید.

پریسا اصولی

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.