با حیوانات مهربان باشیم

حیوانات چه اهلی و چه وحشی همه مخلوق خداوند هستند و همچون انسان ها حق حیات دارند و کسانی که قلب رئوف و مهربان دارند هرگز بر آنها ظلم و ستم روا نمی دارند. حیوانات نیز به خوبی درد را می فهمند و در مقابل انسان ها توان دفاع از خود ندارند اما باید یقین بدانیم که آنها نیز بی کس و تنها نیستند و خداوند ناظر بر اعمال ما انسان ها است و به حتم سزای آزار و اذیت به زبان بسته ها را چه در این جهان و چه جهان آخرت خواهیم دید.

در روایات آمده است که زنی از بیابان گرم و سوزان می گذشت و تشنگی بر او چیره شده بود که در مسیرش چاهی پیدا کرد و چون ظرفی برای بیرون کشیدن آب نداشت برای رفع تشنگی وارد چاه شد و هنگام خروج از چاه نیز سگی را مشاهده کرد که از فرط تشنگی خاک نمناک می خورد و دلش برای سگ سوخت و با خود گفت او هم مثل من تشنه است پس دوباره وارد چاه شد و کفش هایش را از آب پر کرده و برای حیوان زبان بسته آورد و پیامبر خدا (ضمن روایتهای معراج) فرمودند خدا گناهان این زن را به همین دلیل بخشید و او را از اهل بهشت قرار داد.

یک شهروند زنجانی به خبرگزاری ایرنا گفت: حیوانات نیز مخلوق خدا هستند و درد و رنج را با تمام وجود احساس می کنند بنابراین هیچ کس نباید ظالمانه با آنها رفتار کند که در غیر این صورت به حتم روزی تقاص کار خود را پس خواهد داد.

وی افزود: انسان ها باید پناهگاه حیوانات باشند و بی جهت بر آنها نتازند و اگر در جایی حیوانی را اسیر یافتند او را از دام رها ساخته و با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقات است انسانیت خود را نشان دهد.

یک مرد سالخورده نیز گفت: یک روز صبح برای کار در باغ های اطراف از محلی می گذشتم، سگی را در میان نرده های آهنین یک کلبه گرفتار دیدم و برای نجات جانش، ترسان ترسان جلو رفتم و با زحمت فراوان این حیوان درنده را آزاد کردم.

وی ادامه داد: این حیوان زبان بسته وقتی خود را آزاد و رها یافت در اطراف من یک دور کامل زد و دور شد که این کارش نشان از قدردانی داشت که تا به امروز نیز لذت آن لحظه را فراموش نکرده ام.

این شخص گفت: کشتار بی جهت حیوانات اعم از حلال گوشت یا حرام گوشت به هیچ وجه خوشایند خداوند نیست و در صورت لزوم به ویژه در فصول سرد سال باید به داد آنها رسید.

یک شکارچی پیر نیز با بیان اینکه باید از آه حیوانات زبان بسته ترسید، گفت: وقتی جوان بودم یک کبوتر چاهی را شکار کردم و وقتی بر بالای سر شکار خود رسیدم آن را زخمی و خونین یافتم و این پرنده در آن لحظه نگاه خاص و معناداری به من کرد که همه تنم لرزید و باعث شد تا برای همیشه شکار را کنار بگذارم.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: روستائیان و شهروندان درصورت مشاهده حیات وحش در نزدیک سکونت گاه های خود از هرگونه آزار و اذیت خودداری کرده و بلافاصله محیط زیست را در جریان بگذارند.

امجد باقری افزود: برخی مواقع بارش برف و برودت بالای هوا موجب می شود حیوانات برای یافتن غذا به حریم انسان ها نزدیک شوند و وقتی پای در داخل روستا و شهر می گذارد ناخواسته راه برگشت را گم کرده و به این سو و آن سو می رود که ممکن است در این لحظه از روی ترس و بیم جان به انسان نیز حمله ور شود.

وی اظهارکرد: طی ماه جاری یک قلاده سمور سنگی و یک قلاده شغال در داخل شهر زنجان گرفتار آمده بودند که موضوع توسط دوستداران حیات وحش به محیط زیست اطلاع داده شد و محیط بانان نیز آنها را به دام انداخته و در زیستگاه اصلی رهاسازی کردند.

باقری، آزار و اذیت حیوانات را کاری غیرمنطقی و ناپسند خواند و افزود: از ابتدای سال تاکنون قریب ۳۰ مورد از جانوران وحشی در سکونت گاه های انسانی زنجان مشاهده شده بود که محیط بانان آنها را با استفاده از تجهیزات دراختیار به صورت زنده صید کرده و در دامان طبیعت رهایشان ساختند.

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.