حیوان آزاری علیه سلامت روان

این روزها فیلم های متفاوتی از آزار و خشونت علیه حیوانات در فضای مجازی منتشر می شود. همین چند وقت پیش فردی در استان گلستان سگی را بشدت کتک می زد و همراهش از این صحنه دردناک فیلمبرداری می کرد. چند روز بعد فیلم اعدام یک روباه، خشم همه بویژه حامیان حیوانات را برانگیخت. مدتی نگذشته بود که تصاویر و صداهای ضبط شده شکنجه سگ ها توسط خانمی جوان ملقب به م.م پخش شد و فعالان حقوق حیوانات ضمن شکایت قانونی از این فرد خواستار اشد مجازات برای او شدند. حتی ماجرا تا جایی پیش رفت که یکی از مجله های معتبر، تصویر کارتونی از دارزدن یک سگ را چاپ کرد و هفته گذشته متاسفانه یک نوجوان دماوندی نیز همین صحنه را بازسازی کرد. فیلم این حیوان آزاری در شبکه های مجازی حسابی سر و صدا کرد و مردم خواستار مجازات عاملان این جنایت ها شدند.

بد نیست بدانید افرادی که اقدام به حیوان آزاری می کنند از لحاظ روانی به هیچ عنوان سالم نیستند؛ در حالی که سلامت روانی از جمله مهم ترین ارکان سلامت به حساب می آید و چه بسا مشکلات و بیماری های روانی از مشکلات جسمی افراد بااهمیت تر باشند. حالااین پرسش پیش می آید چه افرادی دست به این نوع خشونت ها می زنند و اصلااین موضوع چرا اتفاق می افتد؟ آیا این افراد به درمان های روانی نیاز دارند؟

از دیدگاه روان شناسان و روانپزشکان، حیوان آزاری یکی از دلایل مشکلات روانی در افراد است و فردی که با آزار رساندن به حیوانات مشکلی ندارد و حتی از این کار لذت می برد، سلامت روانی ندارد و حتی می تواند به انسان های دیگر نیز صدمه بزند. دکتر پروین ناظمی، روان شناس در گفت وگو با جام جم می گوید: گاهی اوقات اذیت حیوانات عمدی نیست. مثلاکودکی از یک حیوان می ترسد و ناخودآگاه به طرفش سنگ پرتاب می کند. اینجاست که والدین باید مراقب سلامت روانی فرزندشان باشند و به کمک روش هایی مثل غذا دادن به حیوانات در حضور بچه ها و توضیح اهمیت این کار یا خواندن کتاب هایی با موضوع مهربانی با حیوانات برای کودکشان، مانع بروز مشکلات رفتاری در او شوند.

طغیان عقده های روانی

به گفته دکتر ناظمی، افرادی که اقدام به حیوان آزاری می کنند فرآیندی را طی کرده اند تا به این درجه از نابهنجاری رسیده اند. حتی غیر از این رفتارها، مشکلات شخصیتی دیگری هم دارند و حتی در خانه هم به نوعی دیگر به آزار و اذیت افراد خانواده می پردازند. به عنوان مثال می خواهند خودشان را بزرگ نشان دهند یا وقتی زورشان به کسی نمی رسد، عقده هایشان را روی ضعیف تر از خودشان نشان می دهند و سراغ حیوانات بی دفاع می روند و با این کار حس می کنند خیلی قوی هستند و حقارتشان پشت این احساس مخفی می شود در حالی که در اصل، حیوانات، همسایگان ما در این کره خاکی هستند. مادر یک گربه هم یک مادر است با همان عواطف و نگرانی ها و یک انسان با روانی سالم هرگز به فکر آزار یک بچه گربه نمی افتد.

پای یک بیماری در میان است

دکتر ناظمی ضمن انتقاد از نبود قانون مدون در خصوص حمایت از حیوانات و تلقی نشدن حیوان آزاری به عنوان یک جرم می افزاید: با توجه به وقوع چنین جنایاتی در قالب حیوان آزاری، مراجع قضایی صرفا نباید به جریمه های نقدی و حبس اکتفا کنند؛ بلکه با ارجاع مجرمان به روان شناسان و روانپزشکان و درمان مشکلات روانی آنها، جلوی عواقب بعدی ماجرا را بگیرند. شاید از خودتان بپرسید چه عواقبی. یادتان باشد بر اساس بررسی ها، بسیاری از مجرمان خطرناک سابقه حیوان آزاری در دوران کودکی داشته اند. بنابراین بعید نیست یک بیمار حیوان آزار به جای حیوان، یک بچه، زن یا یک مرد را هدف قرار دهد و دست به اعمال خشونت آمیز و قتل های فجیع بزند. در این میان نباید فراموش کنیم ممکن است این افراد از لحاظ ظاهری، شخصیتی متعادل داشته باشند؛ اما حیوان آزاری دلیل موجهی بر بیماری آنهاست؛ هر چند در بیشتر موارد، فرد حیوان آزار بویژه در معاشرت های مداوم تعادل روانی ندارد. بنابراین یک بیمار مبتلابه اختلالات روانی (خفیف تا شدید) محسوب می شود و نیازمند دارودرمانی در کنار گذراندن جلسات روان درمانی است.

اهمیت تربیت دوران کودکی

دکتر فرهاد فراهانی، روانپزشک نیز در گفت وگو با جام جم می گوید: نوع تربیت فرزندان تاثیر بسزایی بر شکل گیری شخصیت آنها و رفتارهایشان در آینده دارد. کودکانی که در محیطی خشن و فارغ از احساس بزرگ می شوند در بزرگسالی بیش از دیگران تمایل به حیوان آزاری دارند تا به این وسیله خشم فروخورده خود را خالی کنند. باید بدانید حیوان آزاری یا همان زوسادیسم (Zoosadism) یکی از انواع اختلالات روانی است که در آن، فرد از آزار رساندن به حیوانات لذت می برد و متخصصان معتقدند این اختلال روانی می تواند نشانه بسیار بدی از رفتارهای خشن و جنون آمیز دگرآزاری یا سادیسم در آینده افراد باشد.

حیوان آزاری = دگرآزاری

به گفته دکتر فراهانی آمارها نشان می دهد حدود ۹۰درصد از جنایتکاران در کودکی از شکنجه دادن و کشتن حیوانات لذت می بردند که این موضوع در سابقه قتل های زنجیره ای توسط کارشناسان تایید شده است. همچنین تحقیقات نشان می دهد بیشتر قاتلان زنجیره ای یا افرادی که رفتارهای خشونت آمیز در مقابل همنوعان خود داشته اند در کودکی و نوجوانی و حتی بزرگسالی در معرض خشونت های بسیار شدید وحتی تجاوز قرار گرفته اند. به همین دلیل در کشورهای توسعه یافته این رفتار جرم تلقی می شود و برای آن مجازات در نظر می گیرند؛ چرا که این نوع خشونت ها در صورت عدم پیگیری و درمان نشدن، تهدیدی جدی برای سلامت روانی جامعه محسوب می شود.

با حیوانات مهربان باشیم

گاهی اوقات افرادی را می بینیم که با آب و تاب از کشیدن دم گربه ها یا آزار و اذیت آنها در دوران کودکی شان تعریف می کنند؛ اما این رفتار به همان دوران کودکی شان خلاصه شده و در عمل هرگز حاضر به آسیب زدن به حیوانات نیستند. این آدم ها را نمی توانیم حیوان آزار بنامیم؛ اما به گفته دکتر فراهانی، شخصی که مرتکب شکنجه های فجیع و دردناک حیوانات می شود از درجه شدیدی از زوسادیسم رنج می برد و علاوه بر دارودرمانی و رفتاردرمانی باید در مراکز درمانی بستری شود و طولانی مدت تحت درمان باشد.

خبری از ثبات شخصیتی نیست

فراموش نکنید طبق مطالعات علمی مختلف، افرادی که از آزار حیوانات لذت می برند دچار اختلالات شخصیتی هستند و باید تحت درمان قرار بگیرند. حتی شکارچیان از این قاعده مستثنا نیستند؛ چرا که شکار آنها به دلیل گرسنگی نیست و برای تفریح و لذت سراغ کشتن حیوانات می روند. به عبارتی، علم روان شناسی شکار را جزو تفریحات انسان های سالم دسته بندی نمی کند و در این افراد باید دنبال مشکلات روانشناختی مثل عدم ثبات شخصیتی، احساس حقارت شدید و کمبود اعتماد به نفس بگردیم. به گفته دکتر فراهانی بحث حمایت از حیوانات، موضوعی است که قرن ها پیش توسط اسلام بر آن تاکید شده و این موضوع نسل به نسل از طریق آیات قرآنی و احادیث به ما رسیده است که حیوان آزاری نکنیم. چنانچه پیامبر اسلام در این رابطه فرموده اند: «هرگونه آزار و اذیت حیوانات امری شیطانی است و این یعنی هر کس حیوانی را آزار دهد به مجازاتش می رسد.» با این حساب نه تنها سلامت روانی افراد حیوان آزار با مشکل جدی مواجه است، بلکه حیوان آزاری با سلامت معنوی افراد هم بشدت در تضاد است.

پریسا اصولی/ روزنامه جام جم

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.