کنترل و دفع انگل هایی از جمله کک، شپش، کنه و راههای درمان آن

کنترل و دفع انگل هایی از جمله کک، شپش، کنه و راههای درمان آن : معمولا بزاق ناشی از گزش کک و شپش ، موجب بروز واکنش های حساسیت در انسان و حیوانات می شود . در ناحیه گزش احساس خارش و التهاب بروز می کند . بر اثر این خارش ، حیوان محل گزش را گاز گرفته و باعث و خیم شدن وضع محل گزش و تراوش مایعات التهابی از این ناحیه می شود . در صورتی که آلودگی با کنه ها درمان نشود ، می تواند باعث ریزش موهای ناحیه مذکور ، خصوصا در ناحیه کپل ( باسن ) و اطراف دم شود . از نشانه های بارز آلودگی با کنه و شپش ، بی قراری حیوان است . او نمی تواند بیش از چند دقیقه روی زمین بنشیند . ممکن است بتوان پوسته پوسته های ناشی از جراحت پوست و گزش کنه ها را مشاهده کرد .

به طور معمول ۱۰٪  از دوران زندگی کنه ها بر روی بدن و ۹۰٪  از آن بر روی فرش ، اسباب منزل ، چمن ، علف و آشغال های اطراف محیط زندگی سپری می شود . بنابراین برای درمان این آلودگی بایستی علاوه بر پاک سازی حیوان ، نسبت به پاک کردن آلودگی محل زندگی او هم اقدام کرد . 

برای حل این مشکل ترکیبات مختلفی وجود دارند . می توانید آنها را از فروشگاه های مخصوص یا از دامپزشک تهیه کنید . حتی ترکیبات دیگری هم وجود دارند که به صورت کاربرد ماهانه می توانند از بروز هر نوع آلودگی با این عوامل جلوگیری به عمل آورند . ممکن است از شرکت های متخصص در امر سمپاشی برای سمپاشی منزل خود و محل زندگی حیوان استفاده کنید . در اغلب مناطق دنیا آلودگی با کک دیگر یک مسئله فصلی نیست و احتمال آن در تمام طول سال وجود دارد .

یکی دیگر از راه های جلوگیری از حمله حشرات به سگ ها ، استفاده از قلاده های مخصوص ضد حشره است . برای استفاده از این قلاده ها بایستی توجه داشته باشید که ممکن است برخی سگ ها به آن حساس باشند . لازم است تا دو سه روز بعد از بستن این قلاده ها اطراف گردن را بررسی کنید تا مطمئن شوید احیانا ناراحتی و التهاب پوست ایجاد نشده باشد . این حساسیت ممکن است به واسطه مواد شیمیائی یا جنس پلاستیک خود قلاده باشد . استفاده از سیر تازه برای پیشگیری از بیماری ها مناسب است . مصرف روزانه سیر تازه به همراه غذا از بروز آلودگی به انواع کک و شپش جلوگیری می کند و از سوی دیگر ، هم حیوان از خوردن آن لذت می برد و هم برای پیشگیری از بیماری های آلرژیک مفید است .

درباره کنه ها ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد :کنه ها با اتصال به بدن حیوانات و تغذیه از خون آنها ، رشد می کنند . برای درمان به موقع لازم است تا هر وقت حیوان خود را به مناطق جنگلی ، بیشه ها یا جاهای مرطوب می برید در برگشت ، بدن او را بازرسی کنید . در این بازرسی مناطق کشاله ران ها ، زیر شکم ، اطراف گردن و گوش ها باید مورد بررسی قرارگیرند . در این کار ممکن است با بدن کنه ها که معمولا خاکستری هستند برخورد کنید . 

هرگز تا وقتی کنه ، سر خود را ، رها نکرده است ، او را از بدن حیوان نکنید . در این صورت شما فقط بدن کنه را جدا کرده اید و قسمت نیش او در بدن حیوان باقی می ماند . 

برای اینکه کنه خود را رها کند ، می توانید یک پنبه آغشته به الکل ، وازلین یا پارافین مایع را برای چند دقیقه روی بدن کنه ها قرار دهید و نگه دارید . بعد از اینکه کنه نیش خود را از پوست حیوان رها کرد ، او را بیرون بکشید . بعد از برداشت کنه ناحیه آزرده شده را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید و دو سه روز بعد محل را از نظر بهبودی مورد بررسی قرار دهید . برای دفع کنه ها ، ترکیبات شیمیائی آماده هم وجود دارند . برای استفاده از این مواد از دامپزشک کمک بخواهید .

بهترین روش برای کنترل کک دنبال کردن این پنج مرحله است:

  • حذف کک‌های بالغ از روی بدن حیواناتاین کار از طریق درمان حیوان خانگی با کمک یک محصول به توصیه‌ی دامپزشک یا فروشگاه حیوان خانگی حاصل می‌شود. گرچه صابون، شامپو و شانه‌ی مخصوص در دسترس هستند، توصیه می‌شود صاحبان حیوان خانگی حتی در هنگام استفاده از این محصولات با دامپزشک خود مشورت کنند. این مرحله باید هم‌زمان با وقتیکه خانه در حال پاکسازی است انجام شود، یا اینکه حیوان خانگی پس از درمان تا زمان پاکسازی خانه از خانه دور باشد.
  • حذف لارو‌ها از خانه. همه‌ی رختخواب‌هایی که در تماس با حیوان بوده را بشویید، بخصوص ملحفه‌ها و دیگر وسایل خواب حیوان و هر کدام از اعضای خانوده که حیوان پیش او می‌خوابیده. هرجایی از خانه که حیوان آنجا بوده را جارو بزنید.
  • پاکسازی خانه حشرات لابه‌لای فرش‌ها، مبلمان و دیگر وسایل خانه را با محصولات حشره‌کش از بین ببرید. بخصوص آنهایی که برچسب مخصوص استفاده در داخل خانه برای کنترل رشد کک را دارا هستند. اگر وسایل خواب حیوان شما نمی‌تواند شسته شود، می‌توان به این وسلیه آن را عاری از کک کرد. همچنین استفاده از یک محصول حشره‌کش برای فضای بیرون خانه هم مفید است، اگر حیوان شما در فضای بیرون هم رفت و آمد می‌کند. تمام مراحل و دستورالعمل‌ها را انجام دهید و هرگز از همان سمومی که برای از بین بردن کک در خانه استفاده می‌کنید برای حیوان خانگی خود استفاده نکنید.
  • صبر کنیدبگذارید تا حشره‌کش کامل خشک شود(معمولا بین ۳ تا ۵ ساعت)، سپس حیوانات را به خانه بازگردانید. این زمان بسیار مهم است تا مطمئن شوید که هوای خانه کاملا عوض شده است. فضاهای پاکسازی شده حداقل تا دو هفته نباید تمیز شوند.
  • جلوگیری از پیشرفت دوباره گرچه حشره‌کش‌ها مانع از رشد لارو و حمله دوباره آنها می‌شوند، بهتر است تا از محصولات کنترل کک برای جلوگیری از ورود آنها به خانه نیز استفاده کرد. این محصولات ممکن است به شکل یک قرص که ماهی یکبار به حیوان داده می‌شود باشند، یا یک گردنبند که هر شش ماه یکبار تعویض می‌شود؛ یا داروی موضعی که روی پوستو یا دیگر نقاط بذن حیوان قرار می‌گیرد باشد. تنها از محصولاتی استفاده کنید که برچسب متناسب با نوع و سن حیوان شما را دارد.

بسیاری از این محصولات محتوی مواد فعالی برای کشتن کنه نیز هستند. در مناطق گرمسیری، این محصولات باید در تمام طول سال مصرف شوند، در اقلیم شمالی که در زمستان حشرات نسبتا غیرفعال هستند، استفاده از محصولات گاهی اوقات می تواند محدود به فصل‌هایی که احتمال حمله کک زیاد است باشد.در نهایتدر مورد این موار با دامپزشک خود مشورت کنید.

درباره کنه ها ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد :

کنه ها با اتصال به بدن حیوانات و تغذیه از خون آنها ، رشد می کنند . برای درمان به موقع لازم است تا هر وقت حیوان خود را به مناطق جنگلی ، بیشه ها یا جاهای مرطوب می برید در برگشت ، بدن او را بازرسی کنید . در این بازرسی مناطق کشاله ران ها ، زیر شکم ، اطراف گردن و گوش ها باید مورد بررسی قرارگیرند . در این کار ممکن است با بدن کنه ها که معمولا خاکستری هستند برخورد کنید .

هرگز تا وقتی کنه ، سر خود را ، رها نکرده است ، او را از بدن حیوان نکنید . در این صورت شما فقط بدن کنه را جدا کرده اید و قسمت نیش او در بدن حیوان باقی می ماند .

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.