قوانین، پذیرش، حمل، بلیط، هزینه و مدارک برای پرواز حیوانات خانگی با هواپیما

قوانین، پذیرش، حمل، هزینه و مدارک برای پرواز حیوانات خانگی با هواپیما چیست؟

سفر هوایی با حیوانات خانگی

اگر چه در اکثر ایرلاین ها به همراه داشتن حیوانات خانگی در کابین مسافران موضوعی عادی و معمول است، اما این موضوع در پروازهای اروپایی اتفاق نخواهد افتاد. سازمان هواپیمایی مدنی (CAA) می گوید: طیق مقررات اروپایی، شرکت های هواپیمایی اتحادیه اروپا مجازند تا حیوانات خانگی تا وزن ۸ کیلوگرم را به کابین هواپیما راه دهند، با این حال اختیار و تصمیم راجع به این موضوع بر عهده شرکت های هواپیمایی بوده و هر یک از شرکت های هواپیمایی می توانند قوانین خود را داشته باشند. تا آنجایی که می دانیم هیچ یک از شرکت های هواپیمایی انگلستان حق ورود حیوانات اهلی در هواپیما را (به جز سگ های کمکی) نمی دهد. در عوض، برخی از شرکت های هواپیمایی بریتانیا حمل و نقل حیوانات خانگی را در اختیار دارند. ورود سگ ها، گربه ها و یا موش خرماها به داخل انگلستان نیاز به پاسپورت حیوان خانگی دارند و هر کدام از آن ها باید در برابر ویروس هاری واکسینه شده و شناسنامه داشته باشند.

شرکت هواپیمایی ریانیر Ryanair و ایزی جت EasyJet حیوانات خانگی را سوار نمی کنند و تنها به حیوانات خانگی کمک کننده اجازه سوار شدن می دهند. شرکت حمل و نقل آی ای جی کارگو IAG Cargo، قوانین حمل و نقل حیوانات خانگی در هواپیما را مشخص و ارائه داده است. این قوانین به معنی کمترین سر و صدا و اختلال در بین حیوانات خانگی در هواپیما بوده و حتی صاحبان آن ها می توانند این قفس ها را به صورت آنلاین پیگیری کنند. با این حال به شما توصیه می کنیم که قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید و قوانین مربوط به حیوانات خانگی در هواپیما مربوط به همان ایرلاین را، پرس و جو شوید.

نحوه حمل حیوانات خانگی در هواپیما

برای آن دسته از ایرلاین هایی که اجازه ورود حیوانات خانگی به هواپیما را می دهند، نیز قوانین خاصی وجود دارد. برای این منظور باید وزن حیوانات خانگی زیر ۸ کیلوگرم بوده، درون یک قفس حمل حیوان خانگی باشند و در نهایت در زیر صندلی صاحب خود قرار داده شود. در ماجرایی که در ابتدای متن ذکر شد، قرار دادن حیوان در قفسه بالای سر مسافر استاندارد نبوده و حتی خطرناک است. پس از آن ماجرا، شرکت هواپیمایی مربوطه در خطوط هوایی آمریکا اظهار تاسف کرد و اعلام نمود که چنین حادثه ای نباید دیگر رخ دهد. بنابراین قرار دادن حیوانات خانگی در هواپیما در قسمت قفسه بالای سر مسافر کاملاً ممنوع شد.

شما برای اطمینان از سلامت حیوانات خانگیتان در هواپیما می توانید آن ها را از این بابت بیمه کنید. همچنین به همراه داشتن حیوانات خانگی در هواپیما بدون وسیله حمل آسان برای آن ها می تواند خطرناک باشد. تا جایی که امکان دارد در انتخاب سبد حمل آن ها دقت کنید و سعی کنید سبدی را انتخاب کنید که حمل راحتی داشته باشد و باعث اذیت شدن حیوان خانگی شما نباشد. جعبه، قفس یا سبد حمل حیوان خانگی شما باید تهویه مناسب، کفپوشی ضد آب، درهای مشبکی که به راحتی قفل شده اند، چرخ های راحت برای حمل و بدون دسته باشد تا بر روی زمین کشیده شود.(البته جعبه های حمل حیوانات خانگی در هواپیما که بسیار کوچک هستند، بهتر است که دسته های حمل داشته باشند.

به شما توصیه می کنیم که در انتخاب اندازه جعبه حمل حیوان خانگی خود سخاوتمند باشید. قوانین ایرلاین ها به گونه ای است که به هیچ عنوان به حیوانات خانگی اجازه خروج از جعبه را نمی دهند. بنابراین جعبه ای را انتخاب کنید که حیوان خانگی تان بتواند در آن ایستاده یا به دور خود به راحتی بچرخد. در مورد راحتی حیوانات خانگی در هواپیما خساست به خرج ندهید. به آن ها اتاقی بدهید که بتوانند بدن خود را در آن بکشند و استراحت کنند.

از جعبه ها و قفسه های حمل حیوانات خانگی استفاده کنید که جنسی از فلز سخت داشته باشند. شرکت های هواپیمایی روز به روز پیشرفته تر شده و برای امنیت بیشتر کسانی که حیوانات خانگی را حمل می کنند و هم خود حیوانات خانگی، استفاده از جعبه های فلزی را به جای جعبه های پلاستیکی پیشنهاد می دهد. توصیه می کنیم که چه خطوط هواپیمایی که با آن پرواز می کنید این قانون را برای حیوانات خانگی در هواپیما گذاشته باشد و چه نه، برای حیوان خانگی خود چنین جعبه ای را خریداری کنید. از دیگر توصیه های مهم ما به شما این است که ظرف آب بزرگی را به کف جعبه بچسبانید، مخصوصا اگر در پروازهای طولانی مدت شرکت می کنید. اگر شما یک حیوان خانگی بزرگ مانند سگ هایی از نژادهای بزرگ دارید، حتما شب قبل از سفربه او آب بدهید و در جعبه اش نیز آب یا هر آنچه که لازم دارد، به اندازه کافی بگذارید.

هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدا , مقصد , ترانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین مختلفی را در جهت ارائه سرویس حمل موجود زنده (بر اساس کد های یاتا AVIH ) وضع مینماید. ممکن است در کشورهای مختلف محدودیت ها یا الزامات و بازرسی در خصوص حیوانات صورت پذیرد , بر همین اساس هواپیمایی ماهان سعی دارد تا ضمن ارائه قوانین و روش ها و با توجه به جامعه کنونی که در تمامی مسافرت ها و گردش ها حیوان بهمراه خانواده میباشد با تجربه و مهارت چندین ساله خود ،آسودگی و اطمینان خاطر مسافر را با ارائه یک سرویس مطمئن و دلسوزانه فراهم سازد.

بطور کلی جهت حمل موجود زنده ۲ راه وجود دارد:

 1. از طریق پایانه های مسافری( همراه)بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حیوانات اهلی و پرندگان به کابین مسافری ( PETC )مجاز نمی باشد واین امکان فراهم می شود تاحیوان در پایانه مسافری پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل شود. مسافران می توانند از این سرویس در اکثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .
 2. از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه )هنگامی که به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حیوان خود باشد این سرویس دراختیار وی قرار داده می شود . حیوان اهلی یا وحشی مسافر در پایانه باربری پذیرش و درفرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که در بارنامه معرفی شده , در محل ترخیص بارنامه تحویل داده می شود .
 • مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء– کامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به کشور مقصد مانند:
  1. اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه(این گواهی نامه ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست )
  2. مدارک واکسیناسیون معتبر
  3. شناسنامه یا گذرنامه حیوان
  4. اصل برگه پرداخت کرایه حمل
  5. تکمیل فرم مخصوص ۰۳ برگی درخواست انجام امور موجود زنده
 • شرایط پذیرشاز آنجاییکه قوانین مرتبط با حمل حیوان زنده بر اساس بخشنامه های فرودگاهی و دولتی مداوم در حل تغییر میباشد ، مسافر پیش از هر اقدامی میبایست از امکان این حمل با تماس با فرودگاه مبدا حمل اطمینان حاصل نماید.مسافر موظف است حداقل ۲۴ ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته, تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد و کد AVIH را از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط دریافت نماید . حضور مسافر حداقل ۳ ساعت پیش از سفر بین المللی و ۲ ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش ضروریست .برای سفر بچه های سگ و گربه‚ باید حداقل ۱۰ هفته از تولد آنان گذشته باشد . (دربرخی از کشورها حداقل سن ۱۲ هفته می باشد). بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر ۰۲ قلاده سگ یا گربه یا ۱۰ قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حیوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد و درصورت وجود پرواز بیش از ۲ساعت بمیزان کافی آب در قفس قرار دهد (بعلت بررسی مقدار آب زمان بارگذاری و درمدت توقف ترانزیت). هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پر خاشگر , نا آرام , بسیار پیر , بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد وحیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید .ضمنا” هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی ‚انواع آبزیان , جوجه پرندگان بصورت تنها , پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور میباشد. حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه ‚بصورت غیر همراه امکان پذیر میباشد.
 • چگونگی محاسبه مقدار کرایه حمل AVIH
  1. پرندگان خانگی: وزن کامل پرنده بهمراه قفس × ۰۴ = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیر
  2. حیوانات اهلی و خانگی: وزن کامل حیوان بهمراه قفس × ۰۲ = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیراین هزینه جدا از مقدار بار مجاز رایگان مسافر در هر مسیر و کلاس پروازی است و هر مسافر در صورت نداشتن بار همراه نیز موظف به پرداخت این هزینه بعنوان کرایه حملAVIH میباشد.
  • قفس مناسبقفس باید دارای ابعاد مناسب باشد و برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد . باید بجهت نگهداری حیوان به حد کافی محکم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهویه باشد و درب آن دارای قفل و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.در صورت عدم وجود این قبیل مشخصات از سفر حیوان ممانعت می گردد .بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد. حداکثر سه حیوان نهایتا” شش ماهه که با هم به دنیا آمده باشند و با وزن حداکثر ۰۴ کیلو گرم برای هریک می توانند در یک قفس قرار گیرند .در صورت بیشتر بودن وزن یا سن باید در قفس های جداگانه سفر نمایند .حیوان مادر و حداکثر سه فرزندش در صورتی که از سن بچه ها بیش از ۱۲ هفته نگذشته باشد و هر کدام بیش از ۰۲ کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی در یک قفس قرار گیرند امکان حمل دارند .توصیه میشود درتابستان و روز های گرم از پرواز های شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید . بطور مثال :حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان پذیر نمی باشد . تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می پذیرد. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم از : خدمات دامپزشکی , قرنطینه , هزینه اسکان , تغذیه , ترخیص , بازگشت به مبدا , جریمه و…. حیوان بر عهده صاحب بار میباشد.
HAWTHORNE, CA – JULY 16: A dog sits in its crate near stuff toy pigs and pet food before the southern California maiden voyage of Pet Airways on July 16, 2009 in the Los Angeles-area city of Hawthorne, California. The new pets-only airline will make stops in Denver, Chicago, Washington, DC and New York. Pet Airways, based in Delray Beach, Florida, is operating a 19-passenger Beech 1900 aircraft in partnership with Suburban Air Freight with the seats removed to carry up to 50 pets in animal crates per flight. Despite economic hard times for most U.S. businesses, the airline expects to add service to Boston later this year and expand into 25 cities within two years. (Photo by David McNew/Getty Images.

پذیرش و حمل حیوانات خانگی به عنوان بار همراه مسافر در پروازهای هما (هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران) بر اساس مقررات کشورهای مبداً، ترانزیت و مقصد، رعایت مقررات هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران، انجام رزرو جا و هماهنگیهای لازم، تهیه مدارک مورد نیاز برای حمل و استاندارد بودن قفس نگهداری حیوان به شرح ذیل است:

توجه: حمل و ورود حیوانات خانگی و پرندگان به داخل کابین هواپیماهای هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد.

لازم است قبل از شروع به مسافرت، درخواست جا برای حمل حیوان خانگی از طریق دفاتر فروش بلیط انجام پذیرفته و هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران درخواست را تأیید نموده باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش و حمل حیوانات خانگی شامل مدارک ذیل است:

۱٫ در مورد پرندگان، حلقه پا و در مورد سایر حیوانات میکروچیپ

۲٫ گذرنامه حیوان

۳٫ گواهی معتبر سلامت و واکسیناسیون هاری از سازمانهای مربوطه در کشورهای مبداً، ترانزیت و مقصد، مشروط به اینکه فاصله زمانی تاریخ صدور گواهینامه و تاریخ سفر بیش از ۷ روز نباشد.

قفس حیوانات خانگی می بایست استاندارد بوده و به گونه ای باشد که از ۳ طرف تهویه داشته باشد، روزنه های قفس طوری باشد که امکان لمس حیوان وجود نداشته باشد و همچنین می بایست به گونه ای باشد که حیوان بتواند در داخل آن بایستد، بچرخد و بخوابد. 
لازم است آب و غذا توسط مسافر در داخل قفس گذاشته شده و برچسب اطلاعات خود شامل نام کامل، نشانی و شماره تماس مسافر را بر روی قفس الصاق نماید.

نکات مهم در مورد خروج حیوان خانگی از ایران و ورود به سایر کشورها

کشورها از لحاظ میزان شیوع بیماری هاری که یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱- کشورهایی که این بیماری در آن‌ها ریشه‌کن شده است.

که به اصطلاح rabies free countries گفته می‌شود. مثل کشورهای :انگلیس و استرالیا.

۲- کشورهایی که شیوع بیماری هاری در آن‌ها پایین گزارش شده است.

که به اصطلاح Third countries گفته می‌شود. مثل کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا ، کانادا و مکزیک…

۳- کشورهایی که شیوع بیماری هاری در آنها بالا است.

که به اصطلاح high incidence of rabies گفته می‌شوند. مثل ایران، ترکیه، امارات…

این نکته خیلی مهم است که قبل از سفر، مقصد خود را بدرستی شناسایی کنید و بدانید جزو کدام دسته کشورهاست.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید لیست کشورهای طبقه‌بندی‌شده براساس بیماری هاری را در سایت pettravel.com ببینید.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته اول

ورود به این کشورها از ایران بدون قرنطینه، ممنوع است.

انگلیس از سال ۲۰۱۲ تغییراتی در مقررات ورود حیوانات داده است ولی در صورت داشتن شرایط زیر، ورود بلامانع است:

– میکروچیپ
– واکسیناسیون هاری

بعد از واکسینه‌کردن حیوان خانگی باید حتما اطلاعات واکسیناسیون در گواهی بهداشتی بین‌المللی و شناسنامه ثبت شود.

این اطلاعات شامل موارد زیر :

– سن حیوان
– شماره میکروچیپ و تاریخ دقیق تزریق میکروچیپ
– تاریخ دقیق انجام واکسیناسیون
– نام واکسن و شماره سری واکسن و تاریخ انقضاء آن
– تاریخ واکسیناسیون یادآور (که باید زمان واکسیناسیون با محاسبات شرکت سازنده واکسن هم‌خوانی داشته باشد.)
– تست خون جهت اندازه‌گیری تیترآنتی بادی هاری

نمونه خون باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون هاری گرفته‌شود و باید به یکی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید اتحادیه اروپا فرستاده شود.

(این ۳۰ روز باید از روز بعد از واکسیناسیون محاسبه گردد.)

تست خون باید تیتر آنتی بادی را IU/ML 5/0 و یا بیشتر از این مقدار نشون بده

اگر تست خون توسط آزمایشگاه قابل قبول اعلام گردد، حیوان سه ماه بعد از نمونه‏‌گیری اجازه ورود به این کشور را دارد.

-مدارک مربوطه (گواهی بهداشتی بین المللی صادره از سازمان دامپزشکی ویا واحدهای تابعه و فرم (Veterinary certificate Eu- Annex2 )
– درمان انگلی سگ‌ها بین ۲۴ تا ۱۲۰ ساعت قبل از ورود (Tapeworm)
– حمل و نقل باید توسط خطوط هوایی و شرکت های حمل ونقل مورد تأیید AHVLA انجام شود.

در این مورد تجربه یکی از مسافران از برای بردن سگ به لندن را در انتهای همین متن بخوانید.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته دوم

جهت سفر به این کشورها مدارک ذیل لازم است.

-میکروچیپ
– انجام تست خون جهت اندازه گیری تیتر آنتی بادی هاری (از آزمایشگاه‌های مورد تائید اتحادیه اروپا)
– تکمیل و تایید فرم رسمی اتحادیه اروپا توسط سازمان دامپزشکی کشور یا واحدهای تابعه
– گواهی بهداشتی بین المللی صادره از سازمان دامپزشکی کشور یاو احدهای تابعه

جهت سفر به آمریکا و کانادا که جزو کشورهای دسته دوم می باشند نیازی به آزمایش تیتر هاری نمی‌باشد.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته سوم

فقط نیاز به گواهی بهداشتی صادره از سازمان دامپزشکی کشور یا سایر واحدهای تابعه می‌باشد.

(کشورهای مالزی و امارات علاوه بر گواهی بهداشتی نیاز به آزمایش تیتر هاری دارند که آزمایشگاه های ایران مورد تائید این کشورها هستند)

اگر دیر برای گرفتن سگ بروید جریمه می‌شوید. ما را به دلیل ۴ ساعت تاخیر حدود ۷۰ پوند جریمه کردند. در ضمن پوند به صورت نقد همراه داشته باشید که پول ۳۰۰ ، ۴۰۰ پوند اون شرکت را پرداخت کنید. اما بعد از گرفتن سگ دیگه برای همیشه راحت شده‌اید. هم شما و هم اون موجود دوست داشتنی.

از جمله مواردی که لازم است تاکید کنم: هزینه نگهداری سگ در انگلستان بسیار بالا است. واکسیناسیون سگ‌ها هر ساله حدود ۱۰۰ پوند هزینه دارد و هفته‌ای هم ۴ تا ۶ پوند هزینه نگهداری سگ است. یعنی تقریبا ۳۰ تا ۴۰ پوند در هفته.

هزینه بلیط هواپیما برای حیوانات در پرواز:

هزینه بلیط هواپیما با توجه به نوع ایرلاین و هواپیمایی که استفاده میکنید و مقصدتان متفاوت است که در ایالات مختلف آمریکا پروازهای داخلی بین ۹۰ الی ۱۵۰ دلار آمریکا است.

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.