دلایل پرخاشگری و خشونت در گربه ها

دلایل پرخاشگری و خشونت در گربه ها

 

تمام بچه گربه ها و گربه های کم سن به بازی کردن نیاز دارند. بازی کردن رفتاری نرمال و عادی است که برای حیوانات کم سن و سال فرصت شکل گیری هماهنگی فیزیکی و مهارت های حل مشکل را فراهم می کند. برای بچه گربه ها و گربه های کم سن بازی های خشن و پرتحرک عادی است، زیرا بازی های گربه سانان دربرگیرنده پرخاشگری های غیرجدی و غیرواقعی است. گربه ها یکدیگر را دنبال می کنند، می زنند، چنگ می اندازند و حتی گاز می گیرند و همه این ها برای سرگرمی است، اما انسان ها گاهی این رفتارها را مخصوصا اگر در مورد خودشان اتفاق بیافتد نشانه خشونت گربه ها می دانند.

گربه ها دو نوع بازی کردن دارند که عبارتند از بازی انفرادی و بازی اجتماعی. در بازی انفرادی گربه با اشیائی نظیر اسباب بازی ها، کیسه های کاغذی، دستمال لوله ای و…بازی می کند و در نوع بازی اجتماعی گربه با دیگر گربه ها، انسان ها یا دیگر حیوانات بازی می کند. متاسفانه بعضی اوقات وقتی گربه ها با انسان ها بازی می کنند مشکلاتی به وجود می آید. مثلا گربه ها بدن انسان ها را چنگ می زنند و گاز می گیرند که زخم های حاصله دردآور و گاهی عفونی می شوند.

گربه ها گاهی به انسان ها پرخاش می کنند، ولی  پرخاگشری واقعی بیشتر در گربه هایی دیده می شود که یا ترساندن آن ها آسان است یا به صدا یا بوی گربه های خارج از منزل واکنش نشان می دهند. اگر گربه ی زیر یک سال دارید که تنها همبازی اش شما هستید احتمالا پرخاشگری او نشانه بازی کردن او با شماست و معنی پرخاشگری واقعی ندارد. دو رفتاری که گربه ها در هنگام بازی کردن از خود نشان می دهند عبارتند از تغییر حالت چهره و جهش به اطراف یا به جلو. در مورد تغییر حالت چهره باید گفت که گربه ها موقع بازی کردن دهانشان را در حالت نیمه باز قرار می دهند و در مورد جهش و پرش هم گربه ها این حرکات را با خم کردن پشتشان انجام می دهند. به علاوه، بازی کردن های گربه بی صداست، بنابراین اگر واقعا عصبانی و خشمگین باشند غرغر می کنند و صدای خاصی از خود تولید می کنند.

 

روش های کاهش رفتارهای خشونت آمیز در گربه ها

 

  • فراهم کردن اسباب بازی برای گربه: گربه ها معمولا با اسباب بازی های کوچکی مثل توپ و موش مصنوعی بازی می کنند. به علاوه، گربه ها دوست دارند چیزهایی را که راه می روند دنبال کنند و روی آن ها بپرند. بنابراین، می توانید از اسباب بازی های پَرداری که روی میله های انعطاف پذیر چسبانده شده اند استفاده کنید.
  • هر چند وقت یکبار اشیاء جدیدی را مانند کیسه های کاغذی یا جعبه های مقوایی در اختیار گربه قرار دهید.
  • دو بار در روز حداقل ده دقیقه زمان را صرف بازی کردن با گربه خود کنید. در هنگام بازی کردن با گربه نباید گربه را تشویق کنید که به دست ها و یا پاهایتان ضربه بزند بلکه با استفاده از اسباب بازی های مورد علاقه گربه تان سعی کنید توجه او را از خودتان منحرف کنید.
  • می توانید گربه دیگری را هم به فرزندی قبول کنید تا با هم بازی کنند.
  • در خارج از منزل و با استفاده از شاخه درختان، جعبه یا قفسه ها فضای بسته ای برای گربه بسازید که بتواند وارد آن شود و به کشف فضای جدید بپردازد.
  • بلافاصله بعد از این که گربه شروع به گاز گرفتن یا چنگ انداختن کرد با خارج شدن از اتاق، دیگر با او بازی نکنید. نباید گربه را در مدتی که بازی را متوقف کرده اید بردارید و در اتاق دیگری قرار دهید زیرا این کار باعث افزایش گازگرفتن می شود.
  • گربه را به بازی کردن با دست و پاهای خودتان تشویق نکنید.
  • با اسباب بازی هایی که باید آن ها را در دست خود بگیرید با گربه تان بازی نکنید زیرا با این کار گربه تشویق می شود که با دستان شما بازی کند و فکر می کند حمله کردن به دستان شما کار خوبی است.
  • هرگز گربه را به خاطر بازی های خشن اش به صورت فیزیکی تنبیه نکنید. اگر گربه را بزنید یا فکر می کند که شما هم دارید با او بازی می کنید و درنتیجه خشن تر می شود، یا ممکن است از دستان شما بترسد و دیگر نزدیک شما نیاید و یا به جای بازی کردن واقعا پرخاشگری کند و رفتاری های خشونت آمیز از خود نشان دهد.

 

منبع: pets.webmd.com

مترجم: زهره محمدی

زهره محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.