تجمع و اعتراض حامیان حیوانات به حیوان آزاری، سگ کشی و عدم تصویب قانون حمایت از حیوانات

تجمع و اعتراض حامیان حیوانات به حیوان آزاری، سگ کشی و عدم تصویب قانون حمایت از حیوانات :

حامیان حیوانات خواهان رفتار و برخورد مناسب با حیوانات، مبارزه با حیوان آزاری، سگ کشی و تصویب قانون حمایت از حیوانات هستند.
یکی از این تجمع کنندگان که خود را «مریم» معرفی کرد گفت: در احادیث دینی نیز توصیه و تاکیدهای فراوان به رفتار مناسب با حیوانات شده است؛ ما از نحوه زنده گیری حیوانات سرگردان در ایران گلایه داریم.
وی مدعی شد که تصاویری را از نحوه رفتار نامناسب برخی ماموران شهرداری در زنده گیری حیوانات در شبکه های اجتماعی دیده است.
این تجمع کننده افزود: به ما گفته بودند سگ ها را پس از زنده گیری در محل تخلیه زباله است نگه می دارند اما پس از مراجعه به آنجا هیچ سگی مشاهده نکردیم و می خواهیم که مسئولان محل نگهداری آنها را اعلام کنند.
وی گفت: برای غذارسانی به حیوانات باید به نقاط مختلف شهر برویم در صورتی که اگر آنها در محل مشخصی نگهداری شوند، حامیان حقوق حیوانات نیز به راحتی به آنها رسیدگی می کنند.
این فرد تاکید داشت که که حامیان حقوق حیوانات با غذارسانی، عقیم سازی، واکسیناسیون و انگل زدایی از سگ‌های سرگردان مراقبت می‌کنند. 
تجمع این افراد در حالی امروز برگزار شد که طی ماه های گذشته وجود سگ های سرگردان در نقاط مختلف شهرها همواره محل انتقاد و گلایه شهروندان بوده است و تاکنون خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز چند خبر و گزارش از مشکلات شهروندان در این زمینه تهیه کرده است.
شهروندان گلایه دارند که وجود سگ های سرگردان و ولگرد محیط و محل زیست انسان ها را آلوده می کند؛ همچنین بارها مشاهده شده با حمله این حیوانات بویژه سگ ها به افراد بخصوص کودکان، مشکلات فراوانی ایجاد شده است.
این شهروندان همواره برخورد با سگ ها و دیگر حیوانات سرگردان و ولگرد را از مسئولان مطالبه کرده اند.
در جریان تجمع این افراد امروز، تلاش شد با مسئولان شهرداری درباره موضوع و نیز پاسخ به ادعای تجمع کنندگان درباره رفتار ماموران زنده گیری این نهاد مصاحبه شود که همکاری نکردند و پاسخگو نبودند.

یک حامی حقوق حیوانات در این باره به گفت: با وجود پیگیری چندساله در اعتراض به کشتار سگ های بی صاحب، چند شب پیش مطلع شدیم که تعداد زیادی سگ توسط ماموران شهرداری به وسیله اسلحه کشتار شده اند.
وی افزود: این اتفاق در روزهای اخیر در شهرهای تهران، اهواز، شیراز، مشهد، تبریزو غیره رخ داده است.
وی با انتقاد از این روش کشتار سگ های بی صاحب اظهار کرد: شهرداری اهواز مجوزی برای کشتار سگ های بی صاحب ندارد و طبق قانون مصوب، مجوز دادستانی زنده گیری سگ ها و تحویل آن به سازمان پسماند است و در صورتی که ثابت شود، سگ مبتلا به بیماری است، توسط دامپزشکی به صورت مرگ آسان کشته شود.
وی با اشاره به مخالفت استاندار خوزستان با کشتار سگ های بی صاحب اضافه کرد: طی مکاتبه ای که با استاندار خوزستان انجام دادیم، وی نیز دستور ممنوعیت کشتن سگ ها را صادر به اداره کل امور اجتماعی استانداری دستور پیگیری روش های جایگزین همانند ساخت پناهگاه و عقیم سازی این حیوانات را داده اما سازمان پسماند شهرداری این موارد را نادیده گرفته و به کشتار دسته جمعی سگ ها اقدام کرده و این مورد از سوی سازمان های ناظر نیز پیگیری نشده است.

وی با بیان اینکه در دین اسلام و مواد ۶۸۹ و ۶۹۰ قانون جمهوری اسلامی، کشتار منع شده تاکید کرد: طی مذاکرات و جلسات تشکیل شده توسط شورای سلامت و جلسه حامیان حقوق حیوانات درخواست کرده ایم که دستگاه ها برای احداث پناهگاه، عقیم سازی و واکسیناسیون سگ های بی صاحب اقدام کنند.
وی همچنین گفت: مطالبه فعالان محیط زیست، رعایت قانون، رفتار اسلامی و انسانی با حیوانات، جلوگیری و توقف کشتار سگ های بی صاحب در استان خوزستان، احداث پناهگاه حیوانات، کنترل جمعیت و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و حیوان به روش علمی و قانونی و انسانی است تا دیگر شاهد سگ های نیمه جانی که توسط پیمانکاران شهرداری در محل دفن زباله و کوچه و خیابان رها شده اند نباشیم. 

وی افزود: این اقدامات دردناک که روح هر انسان واقعی را مکدر می کند، باعث تولید و ترویج خشونت در بین جامعه شده و اخلاق اسلامی و انسانی را در جامعه به زوال و سیاهی می کشد و موجی از بی اعتمادی مردم نسبت به مسوولان و ناامیدی از اجرای صحیح قانون می شود.
وی همچنین اظهار کرد: در این تجمع با معاون سازمان مدیریت پسماند صحبت کردیم اما آنها معتقد هستند روش اتلاف سگ های بی صاحب از سوی مرکز بهداشت استان تعیین شده است و به شهرداری ارتباطی ندارد.
وی اضافه کرد: تجمع در مقابل مرکز بهداشت استان نتیجه ای نداشته و یکی از مسئولان اعلام کرده است که نحوه جمع آوری و یا اتلاف سگ های بی صاحب ارتباطی به این مرکز نداشته و ما تنها درباره بهداشت محیط تصمیم گیری می کنیم.

*حامیان حیوانات در معرض شکایت مسئولان
با وجود پیگیری خبرنگار ایرنا شهرداری اهواز درباره این تجمع پاسخی نداد.
اما رئیس مرکز بهداشت خوزستان دخالت در نحوه اتلاف سگ های بی صاحب را رد کرد و گفت: مرکز بهداشت درباره کشتار سگ های بی صاحب دستوری نداده و خواسته ما تنها جمع آوری این حیوانات از سطح شهر است که این امر وظیفه شهرداری است.

شکرالله سلمان زاده افزود: نحوه کشتن سگ های بدون صاحب در کارگروهی تعیین می شود.
وی با بیان اینکه جمعیت سگ های بی صاحب در سال های اخیر افزایش زیادی داشته گفت: این مساله تهدید جدی برای سلامت شهروندان ایجاد می کند به طوری که سالانه بیش از پنج هزار گزیدگی را در استان به بار می آورد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوز اضافه کرد: برای پیشگیری از ابتلای این مصدومان، در همه این گزیدگی ها ناچار می شویم که تزریق واکسن هاری را تا پنج دوز انجام دهیم.
وی با اشاره به بیماری های منتقله از سگ های بی صاحب اظهار کرد: بیماری هاری یکی از این بیماری های بسیار خطرناک است که درمان ندارد و در صورت ابتلا، منجر به مرگ بیمار می شود.
سلمان زاده گفت: در بیماری سالک، بیماری تب کریمه و برخی بیماری ها همچون کیست هیداتیک، سگ می تواند مخزن بیماری باشد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سگ های بی صاحب در پارک ها، مناطق مسکونی و محوطه بیمارستان ها تردد می کنند، افزود: جمع آوری و پذیرایی از سگ های بی صاحب هزینه زیادی لازم دارد و تامین آن امکان پذیر نیست، اگر فعالان محیط زیست دلسوز سگ های ولگرد هستند، خودشان اقدام و از آنها پذیرایی کنند.
سلمان زاده وجود سگ های بی صاحب را نوعی تهدید علیه بهداشت دانست و تاکید کرد: در حال حاضر انجمن های زیست محیطی مانع جمع آوری سگ های بدون صاحب می شوند و ما از همه کسانی که مانع جمع آوری سگ های بی صاحب شوند، اعم از شهرداری و یا انجمن های محیط زیست، به دادگاه شکایت می کنیم.
مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در دستورالعملی به مناطق ۲۲ گانه خواستار حذف واژه سگهای ولگرد و استفاده از واژه سگهای بدون صاحب بجای آن شد.
بر اساس این گزارش، کشتار سگ های بدون صاحب در سال های اخیر به شدت از سوی فعالان حقوق حیوانات در کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.
در پی تجمع فعالان محیط زیست و حامی حیوانات به کشتار بیرحمانه سگ های بدون صاحب در چند شهر کشور در سال ۹۴، سازمان حفاظت محیط زیست لایحه مقابله با حیوان آزاری را به دولت ارائه کرده است.

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.