احیا قلبی و تنفس مصنوعی در سگ و گربه CPR

احیا چیست؟

CPR مخفف stands for cardiopulmonary resuscitation است. ترکیبی از تنفس دهان به دهان و احیاء قلب به صورت خارجی ست. هدف آن باز گرداندن جریان خون سرشار از اکثیژن به مغز است. چراکه بدون اکثیژن، بی شک گربه خواهد مرد.
در زیر موارد اورژانسی نوشته شده که ممکن است نیازمند احیاء(CPR) باشند؛
شوک، مسمومیت، تشنج طولانی مدت، کما، ضربه به سر، شوک الکتریکی، انسداد راه تنفسی.
برای احیاء سه بخش پایه ای وجود دارد؛ABCکه مخفف راه هوا(airway)، تنفس(breathing ) 
و گردش خون((circulation است.

آنچه قبل از شروع احیاء لازم است:

*دلایل زیادی وجود دارد تا ممکن است به خاطر آن ها گربه تان دچار ایست قلبی شود، بعضی وقت ها ممکن است بر اثر تصادف و ضربه ی اتومبیل باشد، و یا برق گرفتگی. اگر گربه تان دچار برق گرفتگی شده، آیا خطر همچنان وجود دارد؟ قبل از آنکه گربه را لمس کنید، مطمعن شوید که منبع برق گرفتگی خاموش و یا منتقل شده باشد. اگر دچار تصادف شده و هنوز در محل تصادف است، قبل از رفتن به کنارش،اطمینان حاصل کنید که جاده امن است.
* وقتی به کنار گربه رسیدید، لازم است که برای حصول اطمینان از ایست قلبی او را چک کنید. برای بررسی این موضوع، از این روش ها استفاده کنید:
*کف دست خود را در زیر قفسه ی سینه، هم طراز آرنج سمت چپش قرار دهید تا ظربان قلبش را حس کنید.
*افت و خیز ظربان را چک کنید.


*نبض را احساس کنید. برای این کار از شاهرگی که در ران گربه قرار دارد، کمک بگیرید، البته یافتن شاهرگ ران کار سختی ست، روش آسان تر همان یافتن ظربان قلب است. از بالای قفسه ی سینه بادست تان قلب را فشار دهید. گربه را ایستاده نگه دارید و تنها از پشت آرنج ظربان را حس کنید.
*بین انگشتان پای گربه را محکم فشار دهید تا پاسخش را به این محرک بررسی کنید.
*با دست یا گنه تان تنفسش را چک کنید.

راه تنفس:
دهان گربه را باز کنید، ترشحات شفاف یا جسم خارجی را در دهان مشاهده کنید، اگر جسم را یافتید، آن را دربیاورید، اگر با انگشت یا انبر و موچین، نتوانستید جسم را در آورده یا حتا آن را ببینید، از روش های چرخاندن گربه استفاده کنید.

تنفس مصنوعی:
*اگر گربه ی شما ظربان قلب دارد اما نفس نمی کشد، شما باید به او تنفس مصنوعی بدهید. این کار باید در دقایق اولیه انجام شود. پس فورن دست به کار شوید. 
*گربه را از سمت راست بدنش روی سطحی صاف بخوابانید. شیب سر را به شکلی قرار دهید که از گردن تا ریه مسیر مستقیم باشد.
*دستتان را برای بسته نگاه داشتن دهان، دور پوزه ودهان گربه نگاه دارید.زبانش را جلو بکشید که مانع تنفس نباشد. 
*دهانتان را کامل دور دهان و بینی گربه قرار داده و با ملایمت در سورخ های بینی اش بدمید. حواستان به این موضوع باشد که در این بین ریه هایش بسط پیدا می کنند؟ سپس دمیدن را رها کنید. این عمل را باید چندین بار انجام دهید.
*تا زمان رساندن به دامپزشک، در هر دقیقه بیست نفس به گربه بدهید.

احیای قلبی:
*این روش ترکیبی از تنفس مصنوعی و انقباض و انبساط دادن به قلب است.
*در صورتی که گربه دیگر نفس نمی کشد و قلبش نیز از طپش ایستاده، زمان آن است که از این روش استفاده کنید. برای اینکار اگر دو نفر باشند، بسیار بهتر است. یکی تنفس داده و دیگری قلب را احیاء می کند.
*همان طور که گفته شد، گربه را به پهلوی راستش روی سطحی صاف بخوابانید.
*تنفس مصنوعی را قطع نکنید.
*شست و انگشتان دست خود را به روی دو طرف جناغ سینه، از پشت آرنج دستش قرار دهید. حدود یک اینچ به داخل بدن، محکم فشار دهید. تعداد لازم فشار وارد کردن، چیزی حدود ۸۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه است.
*در هر بار تنفس مصنوعی نیاز به ۵ بار فشردن قلب است.
*هر دودقیقه بهتر است تنفس و ضربان را قطع کرده، ونفس و ضربان خودکار توسط گربه، را بررسی کنید.
*تا زمان رساندن به دامپزشک، تنفس وضربان قلب را قطع نکنید.
*اگر گربه تا ۲۰ دقیقه هم زنده نشد، باز شانس کمی برای برگرداندنش وجود دارد.

و اما در سگ ها :

احیای قلبی – عروقی در سگ‌ها، ترکیبی از فشار بر قفسه سینه و تنفس مصنوعی می‌باشد. این عملیات معمولا زمانیکه شما صدا و ضربان قلب حیوان را نشنیده و آنرا حس نمی‌کنید، انجام می‌پذیرد، زیرا در زمان قطع تنفس، قلب دچار ایست و توقف ضربان خواهد شد.

قبل از انجام این عمل آگاه باشید که احیای قلبی-عروقی کاری خطرناک است که در سگ سالم نیز می‌تواند باعث عوارض فیزیکی و یا مرگ حیوان شود؛ بنابر‌این بایستی فقط در صورت لزوم انجام گیرد.

احیای قلبی-عروقی در توله‌سگهای کمتر از ۱۴ کیلوگرم:

سگ را در سطحی صاف و روی سمت راست بدنش بخوابانید. با کف یک دست حیوان را نگه داشته و کف دست دیگر را در بالای ناحیه قلب،  روی قفسه سینه قرار بدهید. با یک شماره قفسه سینه را به اندازه تقریبی ۲٫۵ سانتیمتر و یا به اندازه یک چهارم تا یک سوم عرض قفسه سینه فشار دهید. یک شماره مکث و دوباره ادامه دهید. سرعت انجام این عمل باید ۱۰۰ بار در دقیقه باشد.

اگر فقط  یک نفر در صحنه حضور دارد، پس از هر ۵ بار فشار بر قفسه سینه، یکبار از راه بینی تنفس به حیوان بدهید. اگر دو نفر در دسترس هستند، پس از دو یا سه بار فشار به قفسه سینه، یکبار تنفس مصنوعی بدهید. این عمل را تا زمانیکه سگ شروع به تنفس نمود و ریتم قلبش ثابت ‌شد، تکرار نمایید.

احیای قلبی-عروقی در سگهای متوسط تا درشت بیش از ۱۴ کیلوگرم:

سگ را در سطحی صاف و روی سمت راست بدنش بخوابانید. شما باید در پشت سگ بایستید. کف یک دست خود را روی قفسه سینه و در نزدیکی محل قلب قرار داده و کف دست دیگر را روی آن قرار دهید. بدون خم کردن آرنجها، در یک حرکت، قفسه سینه را رو به پایین فشار دهید.

سینه را به میزان یک‌سوم تا یک چهارم عرض قفسه سینه، با یک شماره رو به پایین فشار دهید. یک شماره مکث و دوباره ادامه دهید. سرعت انجام این عمل باید ۸۰ بار در دقیقه باشد. دقت کنید فک و دهان حیوان را با دستانتان قبل از شروع تنفس مصنوعی ببندید.

اگر فرد دیگری در دسترس نمی‌باشد، پس از هر ۵ بار فشار بر قفسه سینه، یکبار از طریق بینی حیوان به او تنفس مصنوعی دهید. اگر دو نفر نزد حیوان حضور دارند، پس از یک یا دو بار فشار به قفسه سینه، یکبار به حیوان تنفس مصنوعی بدهد. این عمل را تا زمانیکه سگ شروع به تنفس می‌نماید و ریتم قلبش ثابت می‌شود، تکرار کنید.

اگر پس از گذشت ده دقیقه از عملیات احیای قلبی عروقی، حیوان هیچ علایمی از بهبودی از خود نشان نداد، احیا را متوقف نمایید، زیرا موفقیت ‌آمیز نبوده است.

توجه شود این عمل عوارض جسمانی خطرناکی دارد و در صورت استفاده در حیوان زنده ممکن است موجب مرگ آن شود.

مرحله ۱:
اگر مطمئن بودید که حیوان به تنهایی قادر به تنفس نیست و یا قلب ضربان ندارد آرامش خود را حفظ کرده حیوان را در با کمترین حرکت در محل صاف و مطمئن قرار دهید.وزبان حیوان را از دندان ها دور کنید و دقت کنید زبان مسیر تنفس را مسدود نکرده باشد.

مرحله ۲:
بررسی تنفس و مسیر تنفسی:برای این کار ابتدا دهان حیوان را باز کرده مسیر هوایی حیوان را چک کنید و پس از اطمینان از اینکه با جسم خارجی مسدود نشده بود(درصورت وجود جسم خارجی آنرا خارج کنید)و برای اینکه متوجه شوید حیوان به تنهایی قدرت تنفس دارد میتوانید دست خود را مقابل بینی و دهان خیوان قرار داده و یا حرکات قفسه سیه را دنبال کنید.
در صورت کمبود اکسیژن لثه ها به رنگ خاکستری تغییر میکنند

مرحله۳:
دمیدن در مجرای تنفسی حیوان:
-در سگ های بزرگ باید فک حیوان را محکم ببندید و در بینی آن بدمید.
-در سگ های کوچک و گربه ها:دمیدن در دهان و بینی حیوان.
تا زمانی که حجم قفسه سینه افزایش پیدا کند.

مرحله۴:
وارد کردن ضربه به قلب برای برگرداندن ضربان:
قلب در سمت چپ قفسه سینه قرار گرفته برای این کار حیوان را بر روی سمت راست بدن خود بخوابانید و
– در سگ هایی با جثه متوسط(بین ۱۴تا۳۰کیلوگرم=۸۰-۱۲۰بار دردقیقه) فشاری که به قفسه سینه وارد میشود در حدود۱اینچ (۲٫۵سانتی متر)
– در سگ های کوچک و گربه ها(کمتر از ۱۴کیلوگرم=۱۲۰بار در دقیقه) فشاری کمتر و در سگ های بزرگ(بیش از ۳۰ کیلوگرم=۶۰ بار در دقیقه)فشار بیشتری وارد شود.

تعداد ضربه ها در حیوانات بزرگ حدود ۸۰ تا ۱۰۰ بار رد دقیقه و در حیوانات کوچکتر حدود ۱۰۰تا ۱۵۰ بار در دقیقه است.

این عمل تا ۱۰ دقیقه انجام شود و پس از آن اگر جوابی نگرفتید عمل را متوقف کنید…
در پرندگان باید در حدود ۱۰ ضربه در دقیقه وارد کرد.
در حیواناتی مانند خوکچه و خرگوش نیز تعداد ضربات در حدود۷۰-۹۰ بار در دقیقه است.
توجه شود برای انجام این کار در حیوانات کوچتر مانند پرنده و جوندگان از انگشتان شست و اشاره استفاده شود.

ضربان قلب در سگ های کوچک حدود ۱۲۰-۱۶۰ضربان در دقیقه است.

و در سگ هایی بزرگ تر حدود۸۰-۱۲۰ضربه در دقیقه است.

و در گربه ها حدود ۱۴۰-۲۲۰ با در دقیقه است.

تنفس طبیعی در سگ ها در حالت استراحت حدود۱۰-۳۰ بار در دقیقه و در گربه ها حدود۲۰-۳۰ بار در دقیقه است.

در انتها به گزارش خیریه حیوانات اگر شما کار حمایت از حیوانات میکنید در مجموع به موارد زیر دقت کنید:

 ۱٫ هرگونه مانعی برای عبور هوا را از میان بردارید. دهان حیوان را باز کنید و مطمئن شوید که هوا عبور می کند. اگر مانع برداشته نشود هوا جریان نخواهد داشت. ۲٫ سر را به عقب خم کنید و چند تنفس مصنوعی به حیوان بدهید: الف- برای سگ های بزرگ: فک حیوان را محکم ببندید و داخل بینی او نفس بدهید. سینه حیوان باید بالا بیاید. ۲ تنفس بدین شکل به او بدهید. ب- برای سگ های کوچک و گربه ها می توانید بینی را بگیرید و تنفس دهان به دهان انجام دهید. دو بار تنفس را انجام دهید تا قفسه سینه حیوان بالا بیاید. ۳٫ در این مرحله سینه را فشار دهید الف- برای سگ های بزرگ: آن ها را روی پشتشان بخوابانید و سینه را مانند CPR انسان فشار دهید. ب-برای سگ ها کوچک و گربه ها و همچنین سگ های بزرگ با قفسه سینه قیفی شکل، نیاز است که حیوان را به پهلو بخوابانید و یک سمت قفسه سینه را فشار دهید. همچنین می توانید حیوان را به پشت بخوانید و هر دو طرف قفسه سینه را فشار دهید. ث- تعداد فشار روی قفسه سینه با توجه به اندازه بدن حیوان متفاوت است: * سگ های بالای ۲۷ کیلوگرم: ۶۰ فشار در دقیقه * حیوانات بین ۵ تا ۲۷ کیلوگرم: ۸۰ تا ۱۰۰ فشار در دقیقه * حیوانات کمتر از ۴٫۵ کیلوگرم: ۱۲۰ فشار در دقیقه ۴٫ همراه با فشار، تنفس مصنوعی بدهید نسبت فشارها به تنفس ها باید تقریبا به همان اندازه CPR انسان باشد یعنی ۳۰ به ۲٫ این کار را تا زمانی که حیوان شروع به تنفس کند ادامه دهید. به عکس های زیر نگاه کنید ودقت کنید که جای دست با توجه به نژاد متفاوت است

پریسا اصولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.